Profi Účtenka

Centrum nápovědy Profi Účtenky

Profi Účtenka | Centrum nápovědy | Profi Účtenka

Novinky aplikace Profi Účtenka

Novinky naleznete v článcích na našem blogu nebo v changelistu (stránka s informacemi o aktualizacích) na App Storu, Google Play a Microsoft Storu odkud si Profi Účtenku stahujete.


Jaké zařízení a systém potřebuji, aby mi Profi Účtenka fungovala

V případě, že máte Windows, spustíte Profi Účtenku na jakémkoliv tabletu, počítači či notebooku. Na Androidu je potřeba zařízení, které je certifikované od Googlu (obsahuje Google Play). Co se týká hardwaru, nemůžeme zaručit funkčnost na každém zařízení.

Na Androidu je potřeba verze systému 4.4 a vyšší. Na iOS potřebujete verzi 10.3 a vyšší. Na Windows běží aplikace pouze pod verzí Windows 10.

Pokud pro provoz Profi Účtenky použijete vlastní zařízení, nedokážeme garantovat plnou funkčnost aplikace. Plná technická podpora je poskytována jen na zařízení a periferie dodávané firmou Solitea Česká republika, a.s.
Zařízení a tiskárny si můžete koupit u kolegů v e-shopu Profi pokladny.cz.

Přehled ověřených tiskáren, které komunikují s Profi Účtenkou

Systém Bluetooth Wi-Fi USB
Android 4.4 a vyšší
Windows 10 Mobile
Elcom RPP 02 BU
Bixolon SPP-R200IIBK
Epson TM-P20
Cashino PTP-II/BT24
OKPRINT 300  
Windows 10 Cashino PTP-II/BT24
Epson TM-P20
OKPRINT 300 OKPRINT 300
OKPRINT 058
iOS 10 a vyšší Epson TM-P20
Cashino PTP-II/BT24
OKPRINT 300

K Profi Účtence můžete připojit i další tiskárny, které podporují standard ESC/P . Vzhledem k rozsáhlému sortimentu tiskáren na trhu nejsme schopni garantovat bezchybnou funkčnost jiných než ověřených tiskáren. Návod na nastavení tiskárny naleznete ZDE.


Instalace a první spuštění Profi Účtenky

Profi Účtenku si jednoduše stáhnete ze Storu dle systému vašeho zařízení:
Android (Google Play)
Apple iOS (iTunes)
Windows 10 (Microsoft Store)

Po stažení a instalaci se při prvním spuštění Profi Účtenky zobrazí úvodní slide, kde na jeho konci vás aplikace vyzve k zadání základních údajů o vaší firmě a odsouhlasení licenčních podmínek aplikace.


Základní obrazovka

Tuto obrazovku uvidíte vždy, když Profi Účtenku spustíte.

Přidané položky

Ve velkém černém poli na hlavní obrazovce vidíte položky, které jste namarkovali. U každé je její název, množství a celková cena. Pokud jste se spletli a chcete přidané zboží smazat, klikněte na tlačítko se symbolem popelnice. Najdete ho u každé položky, kterou jste namarkovali.

Když kliknete na konkrétní vloženou položku, můžete připsat libovolnou poznámku. Třeba sériové číslo nebo informaci o prodeji zboží s vadou. Tiskárna tento text vytiskne na účtence.

Funkční klávesy

Funkční klávesy mají oranžovou barvu a umožňují jednoduše používat různé funkce. Mění se podle toho, kde se právě nacházíte.

Ceník – Stiskem tlačítka vstoupíte do ceníku.

Hledat – Potřebujete rychle najít konkrétní položku? Klikněte na klávesu, napište požadované zboží a Profi Účtenka vám ho fulltextově vyhledá. Ani se nemusíte obtěžovat s psaním háčků, čárek a malých nebo velkých písmen. Aplikace vyhledá zboží i bez toho.

Další užitečnou funkcí je vyhledávání pomocí čárových kódů, které využijí všichni, kdo evidují na chytrém telefonu. Nejdřív si kódy naskenujete a při vytváření ceníku je vložíte k položkám v Profi Účtence nebo v iDokladu. Pak už jen foťákem v mobilu vyfotíte kódy zboží, které si zákazník vybral. Profi Účtenka podle nich na účet zapíše ty správné položky.

K využití této funkce potřebujete integrovaný fotoaparát s alespoň 5 megapixely a automatickým zaostřováním.

Vratka – Pokud zákazník reklamuje, stiskněte tlačítko Vratka a režim v záhlaví aplikace se změní na “Vratka”. Položka, kterou následně namarkujete, bude minusová.

Sleva – Pomocí klávesy otevřete dialogové okno, ve kterém zadáte výši slevy, sazbu DPH, do které se sleva započítá, a případnou poznámku. Všechny tyto údaje se vytisknou na účtence.

Funkce – Tlačítko slouží jako vstup do nabídky rychlých funkcí, ve kterých najdete vypnutí EET a tisk poslední vystavené účtenky.

Klávesy pro rychlý prodej

Klávesy s tmavě modrou barvou slouží pro rychlý prodej oblíbených položek. Uložíte si na ně až 10 druhů zboží. Stačí kliknout na prázdné tlačítko označené symbolem + a přidat zvolenou položku.

Tyto klávesy můžete využít i pro finanční prodej. To znamená, že si na klávesu nastavíte např. “zboží, 21 % DPH”. A místo uvádění konkrétního zboží budete markovat pouze tuto souhrnnou položku.

Pokud chcete uloženou klávesu vymazat, klikněte na ni a v nabídce ji smažete.

Vstup do plateb

Jestli jste dokončili markování nákupu, stiskněte zelené tlačítko PLATBY. V záhlaví aplikace se změní režim na “Platby”. Dál potom vyberete, jakým způsobem bude zákazník platit.

Numerická klávesnice

Šedé klávesy s čísly slouží k manuálnímu zadávání ceny nebo množství. Pokud chcete namarkovat například 5 kusů, stiskněte “5”, pak tlačítko “x” a zvolte vybranou položku. Při zadávání váhy postupujte stejným způsobem. Jestli prodáváte třeba 0,250 kg sýra, zadejte “0,250”, pak ”x” a nakonec vyberte typ sýra.

Tlačítkem ZRUŠIT smažete aktuálně zadaná čísla na klávesnici.

Stavová lišta

V horní části aplikace najdete stavovou lištu.

EET indikace – Ikona zeměkoule označuje stav připojení k EET. Zelená barva znamená, že je vše v pořádku.

Červená naopak signalizuje, že k EET připojení nejste (obvykle kvůli poruše internetu). Jestli během výpadku vystavujete účtenky, u zeměkoule najdete malé číslo, které vás informuje o aktuálním počtu neodeslaných účtenek. Po připojení na internet se účtenky automaticky odešlou a počítadlo se vynuluje.

Pokud je ikona šedá, EET jste sami manuálně vypnuli.

Počítadlo účtenek – Druhý údaj zleva na stavové liště označuje celkový počet vystavených účtenek.

Režim – Třetí údaj zleva vás informuje o režimu aplikace. Ty jsou celkem tři: prodej, vratka a platby.

Nastavení – Tlačítko se třemi vodorovnými čárami vpravo na liště slouží ke vstupu do nastavení.

DALŠÍ OBLASTI NÁPOVĚDY

Nejčastější dotazy k funkcím aplikace

Kolik chcete, počet je neomezený.

Ano, průběžně vydáváme nové verze, které rozšiřujeme o další funkce. Aktualizace se vám nainstaluje automaticky, takže se nemusíte o nic starat a vždy pracujete s nejnovější verzí. Přechod na aktuální verzi je hotový za cca dvě minuty. Informace o aktualizacích najdete na blogu v rubrice Novinky.

Seznam ověřených tiskáren, které dobře komunikují s Profi Účtenkou, najdete v tomto článku. Tiskárny si můžete koupit u kolegů v e-shopu Profi pokladny.cz.

Pod záložkou „Administrace“ máte možnost vymazat jednotlivé části aplikace:

Smazat doklady: smaže všechny vystavené doklady
Smazat ceník: smaže všechny položky ceníku
Smazat oblíbené: smaže připnutí položek rychlých kláves
Smazat nastavení: smaže veškeré nastavení aplikace

Profi Účtenka tuto možnost neumí. Řešením je pořízení dvou telefonů a jejich spárování přes účet na iDokladu. Poté budete mít všechna data na jednom místě.

Profi Účtenka slouží pouze jako jednoduchý nástroj na vyřešení EET a stav zásob sledovat neumí. Pokud vám tato evidence chybí, použijte iDoklad.

Ano, s aplikací můžete pracovat i bez certifikátu. Využijete ji jako jednoduchou pokladnu.

V nastavení aplikace na záložce Účtenka můžete měnit číslo dokladu, prefix čísla účtenky a přidáte i aktuální rok. Upravené číslo účtenky pak vypadá například takto: 2018PRODEJ000001. Formát pořadového čísla účtenky ihned uvidíte v náhledu.

Pokud pořadové číslo upravíte, pro potvrzení změny vystavte jednu účtenku. V případě, že aplikaci restartujete, nové číslování se neuloží.

Aplikace nyní používá pouze české koruny. Možnost vedlejší měny bude do budoucna přidána.

Profi Účtenka si bere údaje (datum, čas, měna) z operačního systému. Proto si v něm nastavte jako výchozí jazyk češtinu.

Tuto funkci aplikace neumožňuje. Jediná možnost je vždy před prodejem v nastavení na kartě EET upravit údaj ID provozovny na požadované číslo provozovny.

Jedná se o certifikát, kterým je zabezpečeno HTTPS spojení mezi pokladním zařízením a příjmovou stranou EET. Pro bezproblémovou evidenci tržeb doporučujeme poplatníkům, aby se u svého dodavatele pokladního zařízení nebo pokladního software ujistili, že jejich zařízení novému SSL certifikátu důvěřuje. Finanční správa ve spolupráci s Ministerstvem financí o nutnosti změny dlouhodobě informují.

Tento certifikát je řešen ze strany operačního systému (Android, iOS nebo Windows) vašeho zařízení nikoli přímo aplikace Profi Účtenka.

Zkontrolujte si tedy, jestli vaše zařízení obsahuje certifikát „DigiCert Assured ID Root G2“. Pokud ho v zařízení nemáte, můžete si jej stáhnout ZDE. Také doporučujeme mít aktuální verzi aplikace!