Profi Účtenka drží krok s březnovými změnami EET a má i další novinky

hand2

Ústavní soud rozhodl, že od března podnikatelé nemusí elektronicky evidovat platby kartou a také už nemusí na účtenkách uvádět DIČ. Podívejte se, jak Profi Účtenka reaguje na tyto změny a co dalšího je nového.


Novinky verze 3.8

Účtenky bez DIČ

Součástí DIČ fyzických osob je rodné číslo a mnoha podnikatelům se nelíbí, že tento údaj na EET účtence dostává každý jejich zákazník. V prosinci jim dal za pravdu Ústavní soud a s platností od března zrušil povinné uvádění DIČ na účtenkách.

Profi Účtenku jsme nastavili tak, abychom vám co nejvíc usnadnili práci. Pokud jste neplátce DPH, aplikace vám od 1. března 2018 automaticky DIČ na účtenkách skrývá.

U plátců DPH to tak jednoduché není. Přestože ani oni nemusí na EET účtenkách DIČ uvádět, stále mají povinnost uvádět DIČ na daňovém dokladu. Protože většina plátců DPH vystavuje jen jednu účtenku, která plní náležitosti EET účtenky i daňového dokladu, DIČ jsme u nich ponechali.

Pokud se do Profi Účtenky přihlašujete poprvé, DIČ stále zadáváte. Tento údaj musí aplikace dál automaticky zasílat datovou zprávou na úřad.

Konec evidence plateb kartou

Od začátku března nemáte povinnost elektronicky evidovat, pokud váš zákazník platí kartou po internetu nebo na terminálu v prodejně. Je jen na vás, jestli budete v elektronické evidenci těchto tržeb pokračovat, nebo ne.

Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, jděte do nastavení Profi Účtenky a v záložce EET u položky „Evidovat platební karty“ přesuňte posuvník do polohy Vypnuto.

evidence-karet

Přepínač pro platební karty najdete v prostřední části obrazovky na kartě nastavení EET.

Počítejte s tím, že v případě neevidování on-line plateb pro vás bude kontrola tržeb odeslaných do EET obtížnější. Když si totiž požádáte na Daňovém portálu o přehled vašich evidovaných tržeb, nově v něm uvidíte pouze platby v hotovosti, stravenkami atd. Ale ve výpisu plateb v Profi Účtence nebo ve vašem finančním deníku budete mít jak platby v hotovosti, stravenkami atd., tak platby kartou. Proto bude srovnání náročnější.

Ruční změna číselné řady

Z vašich reakcí víme, že mnoho z vás by využilo úpravu číselné řady účtenek. Proto jsme tuto funkci do Profi Účtenky přidali. Nyní si v nastavení aplikace na záložce Účtenka můžete měnit číslo dokladu, prefix čísla účtenky a přidáte i aktuální rok. Upravené číslo účtenky pak vypadá například takto: 2018PRODEJ000001. Formát pořadového čísla účtenky ihned uvidíte v náhledu.

Pokud pořadové číslo upravíte, pro potvrzení změny vystavte jednu účtenku. V případě, že aplikaci restartujete, nové číslování se neuloží.

cislo-uctenky

Zadávání slev

V Profi Účtence dáte slevu 2 způsoby:

1. Na celý účet. Po namarkování nákupu stisknete na hlavní obrazovce tlačítko Sleva. Z nabídky si vyberete, jestli chcete slevu v procentech nebo v korunách. Zvolená sleva platí na celý účet.
2. Na položku. Klikněte na namarkovanou položku a otevře se vám okno, ve kterém vyplníte výši slevy v procentech.

Rychlá změna položky

Namarkovali jste zboží, ale potřebujete položku ještě upravit? Stačí na ni kliknout a zobrazí se vám okno. V něm máte kromě zadání slevy možnost upravit cenu nebo množství.

zmena-polozky

V okně máte k dispozici i volbu Nepodléhat slevě dokladu. Tu využijete v případě, kdy kombinujete slevu na konkrétní zboží a slevu na celý nákup, ale nechcete aby byla položka zlevněná dvakrát.

Lepší zobrazení na iPhone X

Profi Účtenku jsme přizpůsobili obrazovce iPhone X.

Rychlejší práce se čtečkou ve Windows

Pracujete na počítači nebo tabletu s Windows a používáte čtečku čárových kódů? Máme pro vás dobrou zprávu. Po stisknutí klávesy Hledat bude vaše čtečka rychleji načítat kódy.